top of page
  • Yazarın fotoğrafıFatma Subaşı

Ebeveyn DanışmanlığıÇocuklar gelişim süreçleri boyunca birçok farkı evreden ve dönemden geçerler. Yaşanan hızlı büyüme dönemlerinde ise ebeveynler tarafından çocukların sağlıklı gelişim gösterebilmeleri için yapılması gereken birçok davranış vardır. Çocuk gelişiminde ebeveynlerin izlemesi gereken tek bir yol olduğu söylemek doğru olmaz. Çocukların gelişimleri oldukça karmaşık olarak ilerleyen bir süreçtir. Çocuk gelişiminde ebeveynler için destek almak ve çocuklarının gelişimlerini en uygun yollar ile desteklemelerini sağlamak için ebeveyn danışmanlığı hizmeti veren birçok kurum vardır.


Ebeveyn Danışmanlığı Nedir?

Dünya genelinde birçok ülkede popüler olarak faydalanılan ebeveyn danışmanlığı çocukların yaşamları boyunca kullanacakları davranış kalıplarının oluşmasında büyük etkilere sahiptir. Ebeveynlerin çocuklara yaklaşımı her gelişim dönemi için farklı ve çocukları incitmeyecek yollar ile olmalıdır. Bu nedenle belli bir yol ve harita çizemeyen ebeveynler ise ebeveyn danışmanlığı hizmeti ile destek alabilir ve çocuklarının gelişimlerine olumlu bir yönde gerçekleşmesine yardımcı olabilirler.


Dönemsel Olarak Ebeveyn Danışmanlığı

Ebeveyn danışmanlığı, çocukların hangi dönemde olduklarına bağlı olarak değişen ve farklı yöntemler kullanılan bir danışmanlık türüdür. Ebeveyn danışmanlığı ile çocukların gelişimsel süreçlerini doğru analiz etmeleri ve destek olabilmeleri için uzmanlar tarafından ebeveynlere destek verilir. Ebeveynler çocuklarının gelişimlerinde olumlu etki bırakmak ve sağlıklı bir gelişim sürecinden geçmelerini isterler. Ancak çocuklar hızlı bir gelişim sürecine ve farklı algılama tiplerine sahiptirler. Çocuklar ile anlaşmak için çoğu zaman olduğumuz gibi düşünmek işe yaramayabilir. Çocuklarda motor ve algı gelişiminin sağlandığı dönemlerde özellikle ebeveyn danışmanlığı faydalı bir hizmet olarak karşınıza çıkabilir. Ayrıca birçok ebeveynin oldukça zorlandığı çocuklarda ergenlik döneminin başlaması süreci de ebeveyn danışmanlığına başvurulan süreçlerden biridir.


Ebeveyn Danışmanlığı Hizmetleri

Ebeveyn danışmanlığı hizmetleri çocuğun yaşına ve hangi gelişim döneminde olduğuna göre farklılık gösterebilmektedir. Dönemsel olarak verilen ebeveyn danışmanlığı hizmetlerini sizler için derledik.


l Hamilelik dönemi ve 0-2 yaş aralığı ebeveyn danışmanlığı


l Çocuk ebeveyn danışmanlığı (2 ile 12 yaş arasını kapsar.)


l Ergen ebeveyn danışmanlığı (12 ile 18 yaş arasını kapsar.)


Ebeveyn danışmanlığı temelde 3 ana bölüm olarak alınabilir. Gelişimin her döneminin birbirinden farkı olması nedeni ile ebeveyn danışmanlığı hizmeti de farklılaşmaktadır.


Ebeveyn danışmanlığı, çocuğunuzun gelişim sürecinde sağlıklı, yapıcı bir iletişim kurmak için geliştirilmiş bir danışmanlık türüdür. Anne babasından bağımsız değerlendirilemeyen bebek, çocuk ve ergenlerin sorunlarında uygun ebeveyn danışmanlığının alınması ailelere çoğu zaman sorun oluşmadan önce erken müdahale şansı sunmaktadır. Aileler çoğu zaman çocuğun gelişimsel sürecinde ilk defa karşılaştığı öz bakım, tuvalet, sütten kesme, oda ayırma, okula başlama gibi süreçlerde ebeveyn danışmanlığı alarak daha sağlıklı yöntemleri kullanmış olurlar.

2 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page